Haber

Rusya, Fransa-ABD arabuluculuğunu istemiyor

Rusya, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Fransa’nın Azerbaycan ile Ermenistan arasında devam eden Dağlık Karabağ krizinde arabuluculuk yapma çabalarını eleştirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna’nın Perşembe günü Moskova’da bölgeye yaptığı ziyarette açıklamalarda bulundu. Zakharova, ABD ve Fransa’yı Rusya’nın bölgedeki arabulucu rolünü baltalamaya çalışmakla suçladı.

Washington ve Paris, Dağlık Karabağ sorununun çözümünde arabulucu rolü oynamayı teklif etti. Perşembe günü Azerbaycan’ı ziyaret eden Fransız bakan Colonna, Dağlık Karabağ’da barışın “mümkün” olduğunu söyledi. “Bu çatışmayı bitirmek ve barış yapmak mümkün” diyen Colonna, bu sürecin “uzun ve yorucu olacağını” sözlerine ekledi. Altı yıl sonra Azerbaycan’ı ziyaret eden ilk Fransız Dışişleri Bakanı Colonna, “Fransa’nın tek bir amacı vardır ve bu hedef barışa katkıda bulunmaktan ve barışın yolunu bulmaktan başka bir şey değildir” dedi. Bakan, Bakü’den sonra Ermenistan’ın başkenti Erivan’a geçecek.


Vladimir Putin, 11 Ocak 2021’de Kremlin’de İlham Aliyev ve Nikol Paşinyan’ı ağırladı Fotoğraf: Mikhail Klimentyev/Sputnik/Kremlin/dpa/picture Alliance

Ermenistan daha fazla “uluslararası varlık” istiyor

Geçen haftanın sonunda Azerbaycan, Ermenistan ile Azerbaycan’ın Ermenilerin yoğun olarak yaşadığı kısmı arasındaki tek temas noktası olan Laçin koridorunda bir kontrol noktası kurdu.

Konuyla ilgili Perşembe günü açıklama yapan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Laçin koridorunu yalnızca Rus kuvvetlerinin kontrol etme hakkına sahip olduğunu söyledi. Çarşamba günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelen Paşinyan, “Rus barış güçleri Laçin koridorunu ve işlevselliğini kontrol altında tutmalı” dedi. Paşinyan, “Rusya dışında kimsenin koridoru kullanma hakkı yok” dedi.

2020’de patlak veren ve altı haftalık savaşın sonuna ulaşan ateşkese aracılık eden Moskova, anlaşma çerçevesinde Laçin koridorunda kendi barış güçlerini konuşlandırdı. Uluslararası hukuka göre Azerbaycan’a bağlı Dağlık Karabağ bölgesinin büyük bir kısmı Ermeni kontrolü altındadır. Her ikisi de daha önce Sovyetler Birliği’ne tabi olan taraflar arasında yıllarca süren çatışmalar nedeniyle on binlerce insan hayatını kaybetti.

AFP,Reuters / BU,EC

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu