Haber

HKP’den ‘Askerlerin Geç Terhis Edildiği’ İddiaları Sonrası Harekete Geçti: Erdoğan, Soylu ve Akar Hakkında Suç Duyurusu

Halk Kurtuluş Partisi (HKP), Türkiye’nin 10 ilinde yıkıma yol açan iki büyük depremin ardından askerlerin kışlayı geç terk ettiği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

6 Şubat’ta basına yansıyan Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremde can kaybı 43 binin üzerinde.

Ölü sayısı her geçen gün önemli sayılarda hızla artmaya devam ederken, askerlerin kışladan ilk gün geç çıktığı iddiaları gündeme gelmiyor.

Gazeteci Memduh Bayraktoğlu, deprem sabahı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un askerlerin sahaya inmesi için toplantı planladıklarını ancak Erdoğan’ın engellediğini iddia etti. üç bakan, “Benim bilgim olmadan nasıl karar alırsınız?”

Halk Kurtuluş Partisi’nin (HKP) avukatları, söz konusu tartışmanın araştırılması için suç duyurusunda bulundu.

HKP’li avukatların Başsavcılığa sunduğu dilekçede Erdoğan, Akar ve Soylu hakkında soruşturma açılması ve gazeteci Memduh Bayraktaroğlu’nun tanık olarak dinlenmesi talep edildi.

HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Sait Kıran, hata duyurusuna ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: AKP’nin hukuk bürosuna dönüşen bu yargıdan hiçbir umudumuz, beklentimiz yok. Ama biz halkımıza ve ülkemize karşı sorumluluklarımızı yerine getirmek, insanlık dışı ve insanlık dışı bu davranışı kayıt altına almak için bu suç duyurusunda bulunduk.’

akseki-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu