Yaşam

Deniz Biyolojisi Müzesi’ndeki balıklar yenilenecek

Antalya Büyükşehir Belediyesi Deniz Biyolojisi Müzesi’nde sergilenme özelliğini yitiren yaygın balık türleri değiştirilerek yenilenecek.

Antalya Kaleiçi Marina’da yer alan Antalya Büyükşehir Belediyesi Deniz Biyolojisi Müzesi, deniz canlıları ve koruma altındaki türleri yakından tanımayı sağlıyor. Köpek balığı, ıstakoz, ahtapot, vatoz, sünger ve kemikli balık gibi yüzlerce deniz canlısının sergilendiği müzede, yapılacak iş birliği kapsamında görüntü özelliğini yitiren ve rengini kaybeden adi balıklar değiştirilerek yenilenecek. Akdeniz Üniversitesi ile

İNCELENEN VE TESPİT EDİLEN TÜRLER

Akdeniz’in su altı yaşamı boyunca yerli ve yabancı ziyaretçilerin gezdiği Deniz Biyolojisi Müzesi’nde yasaklanmamış cinslerin değişimi için çalışma başlatıldı. Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi arasında gerçekleştirilecek proje kapsamında müzede bulunan ancak sergileme özelliğini yitiren balıklar takas edilecek. Bu kapsamda müzede bir çalışma yapılmıştır.

YASAKLANAN ÇEŞİTLER HARİÇ

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Mehmet Gökoğlu, Deniz Biyolojisi Müzesi’nin bir deniz kenti olan Antalya için deniz canlılarının tanıtılması ve korunması adına değerli bir yer olduğunu belirterek, “Bu kapsamda üniversite olarak hep birlikte çalışacağız. Antalya Büyükşehir Belediyesi ile ırk değişimi için.

Nesli tükenmekte olan ve yasaklanmış türler hariç, kıkırdaklı balıklar dışındaki türler, özellikle köpekbalıkları ve vatozlar değiştirilecektir. Bu değişim sırasında nesli tükenmekte olan kıkırdaklı balıkları yakalayıp müzeye getirmeyeceğiz. Yapılacak çalışma ile müze balık türleri açısından zenginleştirilecek. Vatandaşlar da merak ettikleri balıkları yakından inceleyebilecek” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

gurgentepehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu