Ekonomi

EBRD, depremden etkilenen bölgelere 1,5 milyar avroya kadar yatırım yapacak

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’nin depremden etkilenen bölgelerine 1,5 milyar avroya kadar yatırım yapma kararı aldı.

Bankadan yapılan açıklamada, depremden etkilenen bölgelerin yeniden inşası ve özel sektöre destek amacıyla toplamda 1,5 milyar avroya kadar yatırım yapılmasına karar verildiği kaydedildi.

Açıklamada, bankanın yatırım paketinin altyapı yatırımlarının finansmanında ve küçük ve büyük orta ölçekli işletmelere kredi sağlanmasında kullanılmasının planlandığı belirtildi.

Bankadan yapılan açıklamada, yatırım paketi kapsamında 600 milyon Euro’nun depremden doğrudan etkilenen banka, iş yeri ve şahıslara kredi olarak kullanılmasının öngörüldüğü belirtildi.

Türkiye’ye ‘bağlılık’ mesajı

Bankanın açıklamasında değerlendirmelerine yer verilen EBRD Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, “Bu, Türkiye ve Avrupa’da 100 yılı aşkın süredir görülen en yıkıcı krizlerden biri. ekonomi Üzerindeki etkisi son derece güçlüdür. EBRD, güçlü geçmişi ve ülkedeki mevcut ilişkileri temelinde Türkiye’yi ve özel sektörünü toparlanma ve yeniden yapılanma çabalarında desteklemeye hazır.”

Tuerkner, “EBRD’nin 1,5 milyar avroya varan takviyesi değerli ve bankanın Türkiye’ye olan bağlılığını yansıtıyor.” dedi. değerlendirmesini yaptı.

EBRD, 2009’dan bu yana Türkiye’ye yaklaşık 17 milyar avro yatırım yaptı.

ezinehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu