Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları konusundaki anlaşmazlığı kabul etti

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in çalışanlarına gönderdiği e-postada, Başkan Joe Biden yönetiminin İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına yaklaşımı konusunda bakanlık içinde fikir ayrılığı yaşandığını itiraf ettiği bildirildi.

CNN’in haberine göre Blinken, bakanlık çalışanlarına gönderdiği e-postada, “Bu krizin yol açtığı acının birçoğunuzu derinden etkilediğini biliyorum.” İfadesini kullandı.

Blinken, bu krizde acı çeken bebeklerin, çocukların, yaşlıların, kadınların ve diğer sivillerin görüntülerini görmenin yürek parçalayıcı olduğunu belirterek, “bunu kendisinin de hissettiğini” kaydetti.

Bakanlıktaki bazı çalışanların hükümetin Gazze’ye yönelik yaklaşımlarına katılmayabileceğini belirten Blinken, “Çalışanların nelerin daha iyi yapılabileceği konusunda fikir sahibi olabileceğini” belirtti.

Blinken, Gazze’de çok sayıda Filistinli sivilin öldüğüne dikkat çekerek, “Gazze’nin Batı Şeria ile birleştirilip Filistinliler tarafından yönetilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bölgenin yeniden inşasının sürdürülebilir bir mekanizma ile desteklenmesi gerekiyor.” Açıklamalarına yer verdi.

100 ABD’li diplomattan Biden’ın İsrail politikasını eleştiren açıklama

ABD’de Dışişleri Bakanlığı ve ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’na (USAID) bağlı 100 diplomat, Başkan Joe Biden’ı İsrail’in Gazze saldırılarına ilişkin “yanlış bilgi yaymakla” suçladı.

Diplomatların imzasını taşıyan açıklamada, İsrail’in Gazze’de “savaş suçu” işlediği belirtilerek, Biden’a İsrail’in eylemlerini daha fazla sorgulaması tavsiyesinde bulunuldu.

selcuk-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu