Haber

Kamboçya’da muhalefet partisi genel başkan yardımcısı tutuklandı

PNHOM Kamboçya’da muhalefetteki Mum Işığı Partisi’nin (CP) başkan yardımcısı Thach Setha, karşılıksız çek düzenlediği iddiasıyla gözaltına alındı.

2019 yılında birden fazla karşılıksız çek düzenlemekle suçlanan Setha’nın suçlu bulunması halinde 2 ila 5 yıl hapis ve 12.250 dolara kadar para cezasına çarptırılabileceği bildiriliyor.

Associated Press’in edindiği mahkeme tutanağına göre, 28 Şubat ve 22 Haziran 2022 tarihlerinde adliyeye çağrılan Setha’nın gelmemesi üzerine gözaltına alınmasına karar verildi.

Mahkeme tutanağında, Setha’nın bir şirket tarafından kendisine 5 karşılıksız çek vermekle suçlanan dava kapsamında gözaltına alındığı belirtildi.

Partinin diğer başkan yardımcısı Son Chhay, partisinin davayla ilgili olarak iktidardaki Kamboçya Halk Partisi (CPP) ile temasa geçeceğini belirterek, “Davanın karşılıksız çeklerle ilgili değil, siyasi olduğuna inanıyoruz” dedi. dedim.

Chhay, Setha’nın serbest kalması ve siyasi görevlerine devam edebilmesi için partisinin borcu bir an önce ödemenin bir yolunu bulacağını belirtti.

Mum Işığı Partisi, hükümeti ve mahkemeyi Setha’yı koşulsuz olarak serbest bırakmaya ve parti liderlerini ve destekçilerini tutuklamayı ve sindirmeyi bırakmaya çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu