Haber

Almanya tatil rezervasyonlarında Türkiye başı çekiyor

Alman Seyahat Acenteleri Birliği (DRV), pandeminin etkisiyle 2021’de 28,8 milyar avroya gerileyen tatil harcamalarının, 2022’de ikiye katlanarak 58,6 milyar avroya çıktığını bildirdi. Ancak Almanların tatil için yaptığı harcama hala yüzde 16 oldu. pandemi öncesi dönemin yüzde altında.

Salı akşamı Berlin’de açılacak Uluslararası Turizm Fuarı (ITB) öncesi açıklamalarda bulunan DRV Başkanı Norbert Fiebig, Ukrayna’da bir yıllık savaş ve yüksek enflasyona rağmen tatil harcamalarındaki artışın olumlu bir gelişme olduğunu belirterek, ” 2019’da Corona öncesi rekor ciro seviyesine ulaşmaya çalışıyoruz, hedefliyoruz” dedi.

2019’da Almanlar tatillerde 98 milyar euro harcadı, bunun 69.5 milyar eurosu önceden rezerve edilen hizmetler, kalanı ise tatil sırasındaki geziler ve diğer yan harcamalar oldu.

En iyi ülkeler Türkiye, İspanya ve Yunanistan

DRV’nin şu ana kadar yapılan rezervasyonlara göre yaptığı değerleme, yaz tatili cirosunun yüzde 40’ının Doğu Akdeniz ülkelerinden oluştuğunu gösteriyor. Tatil destinasyonlarında Türkiye başı çekerken, onu İspanya, Yunanistan, Mısır ve Portekiz takip ediyor. Bu yılın başından bu yana yapılan rezervasyonların üçte birinin Mayıs-Ekim dönemi tatillerini kapsadığını, pandemi öncesi dikkat çeken kruvaziyer tatillerinde cironun yüzde 46 arttığını belirten DRV Lideri Fiebig, paket seyahatlerin dahil olduğunu söyledi. oteller ve uçuşlar eski gücüne dönme yolunda. ” söylenmiş.

DRV verilerine göre 1 Kasım 2021 – 31 Ekim 2022 döneminde yapılan paket seyahat rezervasyonları bir önceki yıla göre %148 artışla 25,9 milyar avroya ulaştı.

Geçen yıl Almanya’da havalimanlarında yaşanan kaosa değinen Fiebig, ana destinasyonlardaki yoğun talebi karşılamak için daha çok şey yapılması gerektiği uyarısında bulundu. Geçen yaz Almanya’da havalimanlarında işçi yetersizliği nedeniyle uzun kuyruklar ve gecikmeler yaşanmış, binlerce uçuş iptal edilmişti.

AFP,dpa,rtr/BK,HT

gedizhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu